Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla domu

Czy kiedykolwiek masz wrażenie, że Twój dom jest tak pełen kurzu i pyłków, że możesz go niemalże posmakować? Wiele osób tak ma. I nie bez powodu: choć kochamy nasze domy, są one również miejscami, w których spędzamy dużo czasu. Jeśli jednak Twój dom nie jest szczelny, do środka często dostają się niemile widziani goście - a mianowicie cząsteczki unoszące się w powietrzu. Należą do nich takie rzeczy jak kurz i sierść zwierząt domowych, ale także mniejsze cząstki, takie jak pyłki, zarodniki roślin, zarodniki pleśni i inne rodzaje alergenów. Niektórzy eksperci szacują, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet 10 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz! Na szczęście oczyszczacz powietrza może pomóc w usunięciu tych zanieczyszczeń z powietrza wokół Ciebie.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza występują w wielu kształtach i rozmiarach, ale podstawowa idea ich działania jest taka sama: usuwają zanieczyszczenia z powietrza w Twoim domu. Mogą to robić na kilka różnych sposobów.

- Filtry mechaniczne: Niektóre oczyszczacze powietrza wykorzystują potężne wentylatory do zasysania powietrza do filtra. Filtr zatrzymuje mniejsze cząsteczki w powietrzu, dzięki czemu czyste powietrze wychodzi z drugiej strony. Problem z tym podejściem polega na tym, że zazwyczaj działa ono tylko na większe cząstki, takie jak kurz i sierść zwierząt domowych. Nie zrobi wiele dla pyłków, zarodników pleśni i innych mniejszych cząstek.

- Światło UV: Niektóre oczyszczacze powietrza mają wbudowane źródło światła zwane lampą UV. Ten rodzaj oczyszczacza powietrza działa poprzez zabijanie mikroorganizmów, takich jak bakterie i wirusy, które znajdują się w powietrzu. Dzieje się to poprzez wystawienie ich na działanie światła ultrafioletowego, które niszczy ich DNA. Takie oczyszczacze powietrza są powszechnie stosowane w szpitalach i są szczególnie pomocne dla osób cierpiących na alergie lub astmę.

- Jony ujemne: Niektóre oczyszczacze powietrza wytwarzają jony ujemne. Jony te przyczepiają się do cząsteczek unoszących się w powietrzu i pomagają wyciągnąć je z powietrza. Chociaż jest to pomocne w usuwaniu niektórych zanieczyszczeń, nie jest zbyt skuteczne w przypadku większych cząstek. W rzeczywistości nie jest tak skuteczna jak inne metody.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Dwa główne typy oczyszczaczy powietrza to oczyszczacze przeznaczone do całego domu i oczyszczacze przeznaczone do pomieszczeń. Oczyszczacze powietrza przeznaczone do całego domu są zaprojektowane tak, aby oczyszczać powietrze w całym domu. Są one często większe i droższe niż oczyszczacze pokojowe, ale są też bardziej skuteczne. Pokojowe oczyszczacze powietrza oczyszczają powietrze w jednym pomieszczeniu. Większość ludzi używa ich w swoich sypialniach, salonach lub innych pomieszczeniach, w których spędza dużo czasu. Są one mniejsze i tańsze niż oczyszczacze powietrza dla całego domu, ale są również mniej skuteczne.

- Oczyszczacze powietrza HEPA: Oczyszczacze powietrza HEPA otrzymują swoją nazwę od rodzaju filtra, którego używają. Filtr ten jest bardzo dobry w filtrowaniu mniejszych cząstek z powietrza. Wiele oczyszczaczy powietrza twierdzi, że stosuje filtry HEPA, ale nie wszystkie z nich rzeczywiście je stosują. Pamiętaj, aby sprawdzić opis produktu, aby dowiedzieć się, jaki typ filtra jest rzeczywiście używany.

- Oczyszczacze powietrza z lampą UV: Oczyszczacze powietrza z lampą UV wykorzystują światło ultrafioletowe do zabijania mikroorganizmów w powietrzu. Jest to pomocne dla osób, które są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia w powietrzu, a także dla osób z alergiami lub astmą. Oczyszczacze powietrza wykorzystujące światło UV mogą być skuteczne w oczyszczaniu większych cząstek, ale nie jest to ich główny cel.